Wydanie zaświadczenia o numerze porządkowym nieruchomości

Kto może wystąpić z wnioskiem:
Z wnioskiem o ustalenie numeru porządkowego budynku lub zaświadczenie o numerze porządkowym może wystąpić właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty lub inny podmiot, który wykaże swój interes prawny lub obowiązek dotyczący administracyjnego ustalenia numeru porządkowego.

    • Wydział Infrastruktura Techniczna
    • Termin załatwienia Do 7 dni od daty złożenia wniosku
    • Osoba kontaktowa Milena Ogrodowska
    • Miejsce załatwienia Urząd Gminy w Raciążku,
      ul. Wysoka 4,
      87-721 Raciążek,
      elektroniczna skrzynka podawcza e-mail: gmina@raciazek.pl; budownictwo@raciazek.pl
    • Telefon kontaktowy 54 283 18 85
    • Miejsce odbioru Urząd Gminy w Raciążku,
      ul. Wysoka 4,
      87-721 Raciążek,
      elektroniczna skrzynka podawcza e-mail: gmina@raciazek.pl; budownictwo@raciazek.pl
    • Wymagane dokumenty 1. wniosek (udostępniony druk)
      2. kopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny wnioskodawcy do nieruchomości
      3. oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa wnioskodawcy
      4. potwierdzenie opłaty skarbowej za pełnomocnictwo w kwocie 17 zł (w przypadku działania przez pełnomocnika)
    • Opłaty Za wydanie zaświadczenia o numerze porządkowym nieruchomości - zwolnienie z opłaty skarbowej zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020r. poz. 1546 ze zm.) Za pełnomocnictwo - 17 zł (na podstawie Ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020r. poz. 1546 ze zm.)
    • Tryb odwoławczy Przepisy dotyczące numeracji porządkowej nie przewidują trybu odwoławczego. Zgodnie z art. 219 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego odmowa wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
    • Uwagi

      Numery porządkowe ustala się dla budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania.

      Numery porządkowe budynków ustalane są z urzędu lub na wniosek zainteresowanych. O tych ustaleniach zawiadamia się  właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.

      Osoby wskazane powyżej, zobowiązane są, w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeracji porządkowej, do umieszczenia, w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym. W przypadku,  gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu. Na tabliczce oprócz numeru porządkowego zamieszcza się nazwę ulicy lub placu.

    • Podstawa prawna

      1. Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
      (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.);
      2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r., poz. 1546 ze zm.)

    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian